Lista pól tabeli przestawnej

Tabela przestawna jest bardzo elastycznym i wszechstronnym narzędziem, które w prosty sposób można modyfikować (poznaj więcej szczegółów na jej temat). Duża w tym zasługa Listy pól, dzięki której możesz swobodnie zmieniać sposób prezentacji wybranych serii danych.

Jak wyświetlić listę pól?

Lista pól pojawia się automatycznie po prawej stronie arkusza (poznaj lepiej arkusze programu Excel) zaraz po wstawieniu tabeli przestawnej. Może się jednak zdarzyć np. że omyłkowo ją zamkniesz lub po prostu nie jest ci w danym momencie potrzebna. Aby z powrotem przywrócić jej wyświetlanie, kliknij na dowolną komórkę w tabeli przestawnej, a następnie przejdź do zakładki Opcje i kliknij pozycję Lista pól.

Co to jest lista pól?

W skład listy pól wchodzą dwa obszary. W pierwszym możesz wybrać pola, które chcesz dodać do tabeli przestawnej, a w drugim – możesz rozmieścić te pola pomiędzy odpowiednimi obszarami, tak aby odpowiednio się wyświetlały w tabeli przestawnej. Aby dodać pole do odpowiedniej sekcji, przeciągnij je do jednego z czterech obszarów.

Obszary listy pól

Zastanawiasz się pewnie, co oznaczają nazwy poszczególnych obszarów w liście pól tabeli przestawnej. Poniżej znajduje się ich opis wraz z przykładowym zastosowaniem.

Etykiety kolumn – obszar ten odpowiada za wartości wyświetlane w nagłówkach kolumn. Jeśli wprowadzone zostanie tam pole oznaczające płeć, to w jednej kolumnie tabeli przestawnej pojawi się nagłówek ”Kobieta”, w kolejnej natomiast nagłówek „Mężczyzna”.

Etykiety wierszy – obszar ten odpowiada za wartości wyświetlane w nagłówkach wierszy. Obszar ten działa analogicznie do Etykiet kolumn. W przypadku wprowadzenia tam pola oznaczającego walutę, to w jednej kolumnie pojawi się nagłówek „PLN”, a w drugiej nagłówek „USD”.

Wartości – do tego obszaru użytkownik przenosi pola, których wartości mają być wyświetlane wewnątrz tabeli przestawnej. Są to najczęściej wartości liczbowe, które stanowią bezpośrednią informację (np. wartość faktury, koszt, ilość produktów, staż pracowników).

Filtr raportu – obszar służy do wprowadzania pól, które będą stanowiły podstawę filtrowania danych. W ramach tych pól ustalone może zostać kryterium filtrowania danych tabeli przestawnej. W przypadku filtrowania danych dotyczących zatrudnienia, umożliwia wyświetlanie danych tylko na temat kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *