Tabela przestawna a filtrowanie

Konieczność, kiedy w jednym arkuszu znajduje się wiele tabel i chcemy przygotować na nich operację filtrowania dla Excela dość problematyczna. Wszystko przez zdarzenie, iż w wyniku tego zabiegu chowane znajdują się całe wiersze arkusza, zaś nie wyłącznie wiersze filtrowanej tabeli. W wyniku filtrowania treści z wybranej grupy danych z zakresu filtrowania także się ukrywają, co często jest niepożądane przez użytkownika. Dodatkowo w obszarze jakiegoś arkusza można z poziomu autofiltra równocześnie przeszukiwać tylko jedną tabelę.

Narzędziem, które umożliwia ominąć te ograniczenia, zwie się tabelą przestawną. Blisko szerokich możliwości w zakresie wyboru jej lokalizacji daje ona wielkie pole manewru w zakresie filtrowania. Jeżeli musisz ograniczyć pracę z danymi do pewnego arkusza, w opcjach tworzenia w zakresie przestawnej jako jej lokalizację przejdź do istniejącego arkusza. Rozbudowane właściwości kolejnych pól takiej tabeli przestawnej upraszczają swobodne jej filtrowanie. Co więcej, w sferze jakiegoś arkusza dozwolone istnieje zastosowanie wielu tabel przestawnych, które da się domyślnie przeglądać – bez komplikacji mających związek z ukrywaniem wierszy tabeli arkusza.

Funkcje które zawiera tabeli przestawna co rusz ma miejsce wobec tradycyjnego autofiltra. Dobrze by było pamiętać, iż jej funkcje wysoce różnią się od tych, które oferuje zwykła tabela, co wskazuje, że jej zastosowanie nie zawsze będzie sensowne. Zaznaczając należyte narzędzie, miej na uwadze potrzeby aktywności z wybranym arkuszem, a także wielkością tabel. Używanie zwykłego filtrowania niesie ze sobą wybrane ograniczenia, ale powinieneś pamiętać, że tematyka łatwości obsługi tego narzędzia może okazać się niezbędna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *