Jak wstawić tabelę przestawną?

Możliwość tworzenia tabel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych funkcjonalności Excela. Oprócz wstawiania do arkusza prostych tabel, może zajść potrzeba pracy z rozbudowanymi zbiorami danych. W przypadku tych drugich bardzo przydatnym narzędziem jest tabela przestawna (DOWIEDZ SIĘ więcej na jej temat).

Jak wstawić tabelę przestawną?

Gdy masz już przygotowany odpowiedni zestaw danych (więcej szczegółów na ten temat znajdziesz TUT

AJ), warto dowiedzieć się, w jaki sposób wstawić do swojego skoroszytu tabelę przestawną. Postępuj według następujących instrukcji:

  1. Zaznacz dowolną komórkę w obrębie swojego źródła danych.
  2. Przejdź do zakładki wstawianie i w grupie Tabela wybierz opcję Tabela przestawna.
  3. W oknie, które się wyświetli, zobaczysz zakres twojej tabeli źródłowej. Możesz w nim również wybrać, czy tabela przestawna ma zostać wstawiona w nowym arkuszu, czy w już istniejącym.
  4. Kliknij przycisk OK. Zostanie utworzona pusta tabela przestawna, do której możesz dodać odpowiednie pola.
Elementy tabeli przestawnej

Następnym ważnym krokiem, by osiągnąć pożądany wygląd tabeli przestanej, jest odpowiednie przyporządkowanie jej pól do wybranych obszarów. Aby umieścić wybrane pole w odpowiednim obszarze tabeli, należy przeciągnąć nazwę pola i przenieść do wybranego obszaru tabeli przestawnej, znajdującego się w panelu pól. Tabele przestawne wyróżnia dostępność następujących obszarów:

Etykiety kolumn – obszar ten odpowiada za wartości wyświetlane w nagłówkach kolumn. Jeśli wprowadzone zostanie tam pole oznaczające płeć, to w jednej kolumnie tabeli przestawnej pojawi się nagłówek ”Kobieta”, w kolejnej natomiast nagłówek „Mężczyzna”.

Etykiety wierszy – obszar ten odpowiada za wartości wyświetlane w nagłówkach wierszy. Obszar ten działa analogicznie do Etykiet kolumn. W przypadku wprowadzenia tam pola oznaczającego walutę, to w jednej kolumnie pojawi się nagłówek „PLN”, a w drugiej nagłówek „USD”.

Wartości – do tego obszaru użytkownik przenosi pola, których wartości mają być wyświetlane wewnątrz tabeli przestawnej. Są to najczęściej wartości liczbowe, które stanowią bezpośrednią informację (np. wartość faktury, koszt, ilość produktów, staż pracowników).

Filtr raportu – obszar służy do wprowadzania pól, które będą stanowiły podstawę filtrowania danych. W ramach tych pól ustalone może zostać kryterium filtrowania danych tabeli przestawnej. W przypadku filtrowania danych dotyczących zatrudnienia, umożliwia wyświetlanie danych tylko na temat kobiet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *